חשיבות הכנת תזרים מזומנים בתמחור פרוייקטים

Forward Business Planningכבעל עסק אתה נדרש להגיש הצעות מחיר לפרוייקטים, לשם כך אתה עורך ישיבות עם העובדים אשר אחראים על ניהול הפרוייקט בכדי לקבל מהם את הנתונים הנדרשים לבניית הצעת המחיר. השאלה האם בנית גם תזרים מזומנים לתהליך?

בניית תזרים מזומנים או תקציב מזומנים בתרגום מאנגלית (cash budget) לעסק או פרוייקט הינו תהליך מורכב הדורש חשיבה, אך גם נותן לך כבעל העסק את האפשרות לנתח את הפרוייקט בדרך שונה במעט, למעשה אנו יוצאים מהקופסה.

בנקודה זאת ננתח מה רב בעלי העסקים עושים כאשר הם באים לנתח פרוייקט. ראשית מקבלים הערכה של מספר השעות אשר ידרשו בכח אדם לצורך הפרוייקט המסויים ובד"כ מוסיפים עליו אחוז מסויים של טעות בהערכה לפי נתוני החברה. במידה ונרכש ציוד עבור הלקוח אשר ישאר בחזקת הלקוח בסיום הפרוייקט נלקח אחוז רווח מסויים עבור מכירת הציוד. לעיתים יש צורך לרכוש ציוד נוסף אשר ישאר בבעלותך בסיום התהליך, בנקודה זו יש לבחון האם הציוד ישאר או יימכר בסיום הפרוייקט. כלומר אנו לוקחים את כל הנתונים לכאן ועכשיו בכללותם ולא מעבדים אותם למשך חיי הפרוייקט.

בניתוח תזרים המזומנים למשך חיי הפרוייקט יש לבחון מספר נקודות בכדי להגיע לתמחור הנכון של הפרוייקט:

הקשבה ללקוח – לא פעם אנו מקשיבים לעצמנו כאשר מבקשים מאיתנו הצעת מחיר ומתחילים לחשב כמה ניקח. רצוי להאזין ללקוח ולשמוע את כל בקשותיו וכן אם בכוונתו להמשיך בפרוייקט נוסף בתום הנוכחי.

זמן הפרוייקט – האם מדובר בפרוייקט קצר, או בפרוייקט לתקופה ארוכה.

זמני התשלום – כיצד הלקוח מתכוון לשלם, רצוי לבדוק את ההיסטוריה של הלקוח באחת החברות המתמחות בתחום.

נבנה את התזרים בדרך מעט שונה מתזרים רגיל, נבנה קו אופקי ממנו יצאו חיצים, החיצים הפונים פנימה הינם הכנסות ואלו הפונים החוצה הוצאות. בנוסף נצבע את החיצים לפי השקעה בציוד או השקעה ממשקיעים בחברה והוצאה שוטפת כהכנסות והוצאות בייצור הרגיל בחברה.

במידה ורכשנו ציוד לפרוייקט יש להראות גם את רכישת הציוד, ובנוסף במידה ונחליט למכור את הציוד או להמשיך להעסיק אותו בחברה יש להראות הכנסות עתידיות מהציוד.

טבלה רחל

תזרים בצורת חיצים טוב מאד למי שרוצה לראות ויזואלית את התנועות הכספיות של הפרוייקט, בד"כ נותנים את הציור בתוספת לדו"ח התמחיר למנהל בכדי שיקבל את התחושה על כמות ההשקעה הנדרשת בפרוייקט. בנוסף לפי דעתי רצוי גם לבנות את טבלת האקסל עם תנועת המזומנים, כאשר בונים את טבלת האקסל כמובן גם את טבלת האקסל רצוי לבנות לפי ציר הזמן והתאריכים בהם יש זרימות כספים לעסק וממנו והשייכות לפרוייקט הספציפי.

טבלה רחל1

כאשר נבחן את הדוגמה ששמתי כאן ניתן לראות כי קיימים מספר שלבים בהם קיימות הוצאות בפרוייקט שעדיין לא שולם עבורם, יש לקחת נקודות אלו לתשומת לבך כאשר עורכים הערכת מחיר לפרוייקטים מאחר ואלו הנקודות בהם עליך כבעל עסק להערך מבחינה כספית בנוסף באם נלקחה הלוואה עבור המכונה יש לרשום זאת כהכנסת כסף לפרוייקט.

חשוב תזרים מזומנים לפרוייקט נרשם כמו תזרים רגיל, אך מכיל רק את ההכנסות וההוצאות השייכות לפרוייקט הספציפי.

פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

2 תגובות על חשיבות הכנת תזרים מזומנים בתמחור פרוייקטים